Hybryda 320W

E-PVT 2,0 320Wp

Hybryda 320Kolektor E-PVT 2,0 jest połączeniem słonecznego kolektora płaskiego z fotowoltaicznym modułem o polikrystalicznych ogniwach krzemu o mocy 320Wp. Poprzez zastosowanie bionicznego wymiennika ciepło odpadowe zostaje wykorzystane do podgrzewu wstępnego CWU (ciepła woda użytkowa) oraz wspomagania instalacji basenowej i pomp ciepła, moduł fotowoltaiczny natomiast zamienia energię słoneczną na energię elektryczną.

Wzrost temperatury każdego modułu fotowoltaicznego zmniejsza jego generowaną moc elektryczną. Moc spada o około 0,5% na każdy jeden Kelvin wzrostu temperatury. Charakterystyki mocy podawane dla ogniw PV w danych techniczncyh odnoszą się do temperatur normowych modułu czyli 25 stopni Celsjusza. Dlatego w warunkach pracy przy dużym nasłonecznieniu rzeczywista moc standardowego modułu PV może być niższa nawet do 20%. Poprzez zainstalowanie układu termicznego w kolektorze hybrydowym PV-T występuje odbiór ciepła za pośrednictwem płynu chłodzącego przepływającego poprzez kolektor. Układ termiczny poprzez odprowadzenie ciepła zwiększa wydajność przetwarzania promieni słonecznych na prąd elektryczny, ale także zaopatruje w duży zasób energii cieplnej.

Kolektor hybrydowy E-PVT 2,0 jest technologicznym postępem w ramach podwyższenia sprawności modułów fotowoltaicznych przy jednoczesnej zamianie energii słonecznej na energię cieplną i elektryczną.


Zalety kolektora hybrydowego E-PVT 2,0 z bionicznym absorberem, który jest drugą generacją kolektora hybrydowego oraz technologicznym postępem:

  • wyższa roczna efektywność produkcji energii elektrycznej, w porównaniu ze standardowymi modułami fotowoltaicznymi,
  • możliwość wykorzystania termicznej części kolektora do wstępnego podgrzewu CWU (ciepłej wody użytkowej) orazwspomagania instalacji basenowej i pomp ciepła
  • oszczędność powierzchni dachu i znaczne obniżenie kosztów montażu,
  • dwa w jednym! Jedno urządzenie zapewnia produkcję prądu elektrycznego i ciepła,
  • niższy koszt inwestycyjny instalacji z wykorzystaniem kolektorów PV-T niż w przypadku urządzeń tradycyjnych (cieczowe kolektory słoneczne, moduły fotowoltaiczne).

Dane techniczne

Firma Ensol jest OEM-wym producentem kolektorów słonecznych, grup pompowych, systemów do CO oraz generalnym wykonawcą instalacji fotowoltaicznych.

ul. Piaskowa 11, 47-400 Racibórz

32 415 00 80

sales@ensol.pl

Pn-Pt: 07:00 do 16:00