Kolektory słoneczne

Kolektor słoneczny ENSOL przeznaczony jest do zamiany energii promieniowania słonecznego na użyteczną energię cieplną stosowaną do przygotowania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania wody basenowej lub do wspomagania źródła ciepła w instalacji grzewczej.

Konstrukcja obudowy kolektora oparta jest na sztywnej ramie giętej ze specjalnego, opatentowanego przez firmę ENSOL, profilu aluminiowego zabezpieczonego przez anodowanie. Obudowa zamknięta jest od spodu blachą aluminiową, zaś pokrywa wykonana jest ze specjalnego, wysoko przepuszczalnego szkła solarnego. Sposób mocowania szyby zapewnia szczelność obudowy oraz minimalizuje naprężenia cieplne.

Głównym elementem kolektora jest absorber, którego płyta wykonana jest z blachy miedzianej lub aluminiowej pokrytej wysoko selektywną, ceramiczno – metalową powłoką eta plus w celu zapewnienia wysokiego stopnia absorpcji promieniowania a co za tym idzie, uzyskania dużej sprawności procesu przemiany energii.

Płyta absorbera połączona jest, metodą zgrzewania ultradźwiękowego lub laserowego, z systemem rurek miedzianych lub aluminiowych, w których krąży czynnik roboczy.

Straty ciepła zminimalizowano poprzez zastosowanie izolacji dolnej i bocznej wykonanych  z materiałów o niskim przewodnictwie cieplnym.

Specjalnie zaprojektowane zestawy montażowe, wykonane z elementów ze stali nierdzewnej i aluminium, służą do bezproblemowego i pewnego mocowania kolektorów do konstrukcji dachowej o różnych kątach nachylenia połaci. Budowa zgodnie z DIN EN 12975.

Firma Ensol jest OEM-wym producentem kolektorów słonecznych, grup pompowych, systemów do CO oraz generalnym wykonawcą instalacji fotowoltaicznych.

ul. Piaskowa 11, 47-400 Racibórz

32 415 00 80

sales@ensol.pl

Pn-Pt: 07:00 do 16:00